Що таке тепловий удар

Тепловий удар виникає в результаті сильного перегріву організму, коли прискорюються процеси теплоутворення з одночасним зниженням або уповільненням тепловіддачі в організмі. Тепловий удар може відбутися не тільки на пляжі в жарку погоду, але і в лазні чи сауні, при роботі в жарких цехах, навіть в дорожній пробці.

Тепловий удар – патологічний стан, що виникає раптово і зумовлений розладами терморегуляції організму при тривалому впливі на нього високої температури повітря або інфрачервоного (теплового) випромінювання.

При тепловому ударі легкого ступеня потерпілі скаржаться на головний біль і запаморочення, відчуття горячки, втомленість, слабкість, пригнічення. Може турбувати нудота, інколи блювання. Шкіра волога, незначне прискорення пульсу.

При ударі середньої важкості з’являються загальна слабкість, пульсуючий головний біль, запаморочення, нудота, блювання. Температура тіла підвищується до 40-41°C. Шкіра, волога, посилене потовиділення. Спостерігається підвищена дратливість і спалахи нестримного гніву. Можливі розлади координації рухів. Частота дихання не змінена або незначно збільшена. Тахікардія досягає 110-130 ударів на хвилину.

При тепловому ударі важкого ступеня раптово або поступово з’являється нестерпний головний біль, запаморочення, зниження зору, багаторазове блювання. Наростає психомоторне збудження і дезорієнтація, розлади притомності. Зіниці вузькі, фотореакція в'яла. Підвищення м'язового тонусу, судоми і паралічі. Температура тіла досягає 40-42ºС. Прогресує розлад кровообігу: зростає тахікардія до 120-140 ударів за хвилину, з'являється аритмія. Порушується ритм і амплітуда дихальних рухів.